za transparentní správu Prahy 2   více ›
OSB › Jak si představujete rozvoj péče o zeleň v parcích, v uličních stromořadích a ve vnitroblocích Prahy 2?

Jak si představujete rozvoj péče o zeleň v parcích, v uličních stromořadích a ve vnitroblocích Prahy 2?

4. září 2014 | Jaroslav Šolc

Kolik nás péče o zeleň stojí a jak je nastaven systém její správy?

Patrně nikdo nepochybuje o významu zeleně v prostředí velkého města. Ani o tom, že je nutno o ni pečovat a tuto péči rozvíjet. Otázkou je, kolik peněz nás to stojí a jak je systém správy nastaven. Městská část v posledních letech do parků hodně investovala, někdy podporou z fondů EU. Leccos se podařilo vylepšit. Ponechme stranou otázku, zda bylo nutné provádět všechny navržené úpravy a zda je nebylo možno dělat levněji. Dokud byly peníze, bylo prostě hej. Jenže! Každá investice posléze vyžaduje provoz a údržbu. Bez soutěžního prostředí není tlak na efektivitu. Systém e-aukcí na údržbu domů prokázal, co vše lze realizovat levněji. Výzvou je zkusit to i v péči o zeleň. Obava, že přesoutěžení firem by přineslo vyšší ceny, není namístě. Třeba MČ dojde ke zjištění, že nemusí tolik podnikat na úkor skupiny obecních nájemníků - zvyšovat nájemné a šetřit na údržbě domů, aby zbylo více na parky.

Dalším podnětem je, aby parky byly opravdu funkčním veřejným prostorem pro všechny – rodiče s dětmi, seniory, sportovce i pro pejskaře. Je třeba hledat řešení založené spíše na kultivaci slušnosti a tolerance, než na přehnaných zákazech a stavění plotů. Sbírání architektonických ocenění by pak mělo být spíše druhořadým bonusem. Za zamyšlení stojí také způsob správy. Málokterý občan se vyzná v tom, kdo se o který kousek veřejné zeleně či stromořadí má vlastně starat. Městská část, hl. m. Praha a Technická správa komunikací, nebo někdo další? Současný systém přináší i takové pikantnosti, že MČ uvolňuje, zejména před volbami, miliony ze svého rozpočtu na to, aby magistrát a TSK konali tak, jak by měly za peníze z rozpočtu hl. m. Prahy. Zjevně platí, že která MČ připlatí více, na jejím území se spíše odvede kus práce, jejíž výsledky lze „prodávat“ voličům. A na granty v oblasti životního prostředí už jaksi nezbývá. Nešlo by to i jinak?

Jaroslav Šolc, NP2, duben 2014

Témata:Veřejná zeleň, parky, hřiště  Volby 2014  OSB  Jaroslav Šolc--
 
webhosting a publikační systém Toolkit - Econnect
© spolek Občané za spokojené bydlení (OSB); Kontaktní email: info@osb-praha2.cz, Adresa: Blanická 1787/22, 120 00 Praha 2