za transparentní správu Prahy 2   více ›
OSB › K masivním přeprodejům bytů v Praze 2 nedochází

K masivním přeprodejům bytů v Praze 2 nedochází

29. září 2016 | Michaela Mazancová

Obrátila se na mne redaktorka Mladé fronty dnes s dotazem, jak probíhá prodej bytů v Praze 2 a jejich přeprodej. Obdržela aktuální informaci od ministryně Marksové, že Praha 2 prodává masivně svůj majetek a přitom nepočká na připravovaný zákon o sociálním bydlení. Byty jsou pak obratem přeprodávány s milionovými zisky.

Nezbývá, než uvést pár faktů a čísel: Za funkčního období této koalice bylo prozatím prodáno ve třech vlnách 198 bytů. Slevu za omezení dispozičního práva s bytem z tohoto množství nevyužilo jen 16 kupujících, což je 8 %. Ti mohou se svým bytem volně nakládat. Neznamená to ovšem, že tito všichni své byty přeprodali, jen nemají žádná omezení. Procento přeprodaných bytů je tak celkově nižší, než zmíněných 8 %.

Praha 2 se v roce 2012 rozhodla prodat přibližně polovinu bytového fondu ve cca 130 domech. Přibližně stejné množství domů si pak ponechává ve své správě. Domy s větším počtem malometrážních bytů, vhodných pro sociální účely, nebyly do prodeje vůbec zařazeny. Pro uspokojení bydlení sociálně potřebných občanů máme Pravidla sociální bytové politiky (v příloze), která byla aktualizována letos v červenci.

K dnešnímu dni jsou sociální byty pronajaté takto:

sociálně potřební 17 bytů

zdravotně postižení 17 bytů

startovací byty pro mladá manželství 7 bytů

senioři 120 bytů

Nemohu si odpustit poznámku, že v minulém volebním období, kdy součástí koalice byla i ČSSD, byly za výhodnějších podmínek než nyní byty, prodávány celé domy družstvům, vč. volných bytů. Tyto pak byly obratem se ziskem prodány na volném trhu. Otázku prodeje je nutné hodnotit komplexně, ne jak se populisticky hodí nyní kritizovat. Jsem pevně přesvědčena o tom, že Praha 2 se umí a bude umět o své skutečně potřebné spoluobčany postarat. a bytového fondu na to má dostatek.

Závěrem zmíním zdánlivě nesouvisející, ale pro mnohé tíživou otázku platby daně z nabytí nemovitosti, která každému nově kupujícímu od 1. 11. t.r. prodraží koupi bytu o čtyři procenta. Toto zákonné opatření Senátu č. 340/2013 SB., ČSSD s lehkostí podpořila.

 

Michaela Mazancová,

zástupkyně starostky pro bytovou politiku a prodej majetku

Ke stažení:Pravidla_SBP_2016 [1.1 MB, PDF]
Témata:Bydlení a nájemné  ČSSD  Prodej domů a bytů--
 
webhosting a publikační systém Toolkit - Econnect
© spolek Občané za spokojené bydlení (OSB); Kontaktní email: info@osb-praha2.cz, Adresa: Blanická 1787/22, 120 00 Praha 2