za transparentní správu Prahy 2   více ›
OSB › Karel IV. všude kolem nás, ale proč se neinspirovat?

Karel IV. všude kolem nás, ale proč se neinspirovat?

2. května 2016 | Jaroslav Šolc

Na Karla IV. v těchto dnech narazíme všude, kam oko pohlédne – televize, rozhlas, noviny, včetně Novin Prahy 2. Jistě právem. Byl to nepochybně velký panovník našich dějin, podle nedávné ankety dokonce Největší Čech. Dovolte mi do toho „karlovského“ opojení přispět malým doporučením a výzvou k inspiraci pro nás všechny.

Dobu před sedmi staletími si doslova osahaly děti ze základních škol Prahy 2. Malovaly, hnětly, lepily, zkrátka inspirovaly se a tvořily. A úžasně. Výsledky, které jsou k vidění na výstavě „Karel IV. očima žáků Prahy 2“ v prvním patře radnice na náměstí Míru svědčí o tom, že to děti nejen bavilo, ale také poučilo. Někdo jej viděl jako stavitele, jiný jako zakladatele vinohradů, nebo krále, jehož korunovační klenoty obdivujeme dodnes. Ale třeba také jako panovníka, který se stihl čtyřikrát diplomaticky oženit. Jeden žák svůj pohled zestručnil do bubliny vedle portrétu - „prostě borec“.

Každopádně doporučuji, přijďte se podívat, výstava potrvá do 15. června. Nebo přijďte v sobotu 7. května na Karlovo náměstí na festivalovou slavnost „Všechno nejlepší Karle IV.“, kde budou některé výstavní exponáty rovněž ke shlédnutí.

A co dospělí? Jak by měl Karel IV. inspirovat dnešní politiky je zase téma diskusní stránky v Novinách Prahy 2. Zástupci stran zvolených do zastupitelstva Prahy 2 se zamysleli a psali. Ostatně, Karlel IV. je hlavním tématem květnového vydání. Nahlédněte a popřemýšlejte také.

Ale proč nabízet inspiraci jiným a nezkusit se inspirovat sami? Nejen politici, ale občané, každý z nás! Přiznávám, že letošní jubileum ve mně podnítilo zájem a snažím se leccos o Karlu IV. a jeho době přečíst. Čím více si čtu, utvrzuji se v přesvědčení, jak důležité bylo a dodnes je mít vizi a jasné cíle, volit správnou cestu k jejich dosažení, vzít rozum do hrsti, nebát se, bojovat, ale i diplomaticky vyjednávat o kompromisech, vědět, že k tomu, aby se jeden měl dobře, nekoukat jen na osobní zájmy, ale je třeba starat se i o blaho země či obce. Tomu všemu věnovat dostatek úsilí a energie a nespoléhat, že to zajistí někdo jiný. Zhruba před sto lety jiný moudrý a úspěšný politik, Theodore Roosevelt, řekl „Dělej, co můžeš, s tím, co máš, tam, kde jsi“. Karel VI. to nepochybně dělal. Dělá to řada lidí dodnes, i když třeba s menšími ambicemi. Vezměme si inspiraci, buďme aktivními občany, snažme se něco „dělat“ aspoň v nejmenším měřítku, do kterého můžeme hovořit. Tedy v naší městské části, kde chceme i nadále jako občané spokojeně bydlet. Myslím, že i Karel VI. by to ocenil.

Témata:Kultura--
 
webhosting a publikační systém Toolkit - Econnect
© spolek Občané za spokojené bydlení (OSB); Kontaktní email: info@osb-praha2.cz, Adresa: Blanická 1787/22, 120 00 Praha 2