za transparentní správu Prahy 2   více ›
OSB › Letní úvaha o odvrácené tváři politiky - i komunální

Letní úvaha o odvrácené tváři politiky - i komunální

22. srpna 2017 | Jaroslav Šolc

Letní okurková sezóna pomalu končí a s blížícími se parlamentními volbami nabývá na síle mediální politický boj. I v Praze 2. Náš spolek OSB se nedávno přeměnil na politické hnutí a uvědomujeme si, že pokračování v naší činnosti nebude procházkou růžovým sadem. Ani při zaměření se výhradně na komunální témata městské části. Každou chvíli se nám totiž někdo postará o nové zkušenosti a máme šanci poznávat i odvrácenou tvář politiky.

Ne nadarmo se říká, že ještě horší než opozice, dokáže být bývalý kolega. Zejména, pokud před věcnou argumentací a jednáním dává přednost soudním sporům, trestním oznámením, osobním urážkám a očerňování v mediích. Čeho chce dosáhnout? Kdo ví! Kdysi deklaroval zájem o privatizaci domu, kde bydlí. Dokonce podmiňoval svůj podpis k dodatku koaliční smlouvy plněním takového cíle, vyjednával za zády kolegů převrat na radnici, požadoval nestandardní postupy prodeje svého domu (samostatný administrátor prodeje jen pro tento dům) a přitom odmítal kritické výtky svých kolegů. Došlo i na slova, že když neuděláme co chce, budou na radnici létat třísky, neboť on nemá co ztratit a nikdy se nevzdá. Uplynul rok a je zřejmé, že bourání, kácení a spousta třísek a špíny je pro někoho životním stylem a jedinou náplní a neváhá se přitom spojit i s těmi, kteří pokračování privatizace vlastně odmítají a usilovně torpedují stávající úsilí radnice o splnění slibů z minulého období, kdy sami byli v koalici s nyní konkurenční stranou.

Možná si řeknete, to je holt politika. Ale chceme (chcete) ji opravdu takovou? Není lepší, když někdo dokáže formulovat svůj názor a získat pro něj další spoluobčany, když jej dokáže opřít o věcné argumenty a obhajovat v diskusi s oponenty? Když dokáže jednat a držet slovo, v týmu je schopen respektovat usnesení většiny? Když nekuje pikle a zrady, nesnižuje se k pomluvám a nepoužívá trestní oznámení jako formu politického boje (a ještě se tím chlubí – však není důležité jak nakonec orgány rozhodnou, ale jak se teď před volbami nakydá špína)? Každopádně, od způsobů i textů svého bývalého kolegy se důrazně distancujeme.

Naštěstí, okusili jsme, že komunální politika nemusí být jen o bourání. Působení OSB v současné koalici nám ukazuje, že i přes občas složitější hledání kompromisů lze i v politice pracovat s partnery, kteří o dohody usilují, nepodrážejí se a drží slovo. To jsou principy (možná stále vzácnější), na kterých se dá stavět. Je však na každém, jakou cestu zvolí. V moudré písni se zpívá: „Zloba, závist, zášť, strach a svár, ty ať pominou“, ale také: „každý sklízí setbu svou“.

Jaroslav Šolc, předseda zastupitelského klubu OSB
--
 
webhosting a publikační systém Toolkit - Econnect
© spolek Občané za spokojené bydlení (OSB); Kontaktní email: info@osb-praha2.cz, Adresa: Blanická 1787/22, 120 00 Praha 2