za transparentní správu Prahy 2   více ›
OSB › Prezidentské volby? Nevynechejme a mysleme na demokracii!

Prezidentské volby? Nevynechejme a mysleme na demokracii!

11. ledna 2018 | Výbor OSB

I když se hnutí OSB věnuje pouze komunální politice, není nám lhostejné, kolik lidí rozhodne o novém prezidentovi a jaké hodnoty bude nová hlava státu zastávat. Každé volby jsou důležité. A co se „upeče“ nahoře, bude mít vždy dopady na život v obcích. Proto vyzýváme:

Pojďme všichni k volbám. Nenechme svůj hlas propadnout. Posloužili bychom tím nakonec třeba někomu úplně jinému, třeba tomu, koho bychom volit určitě nechtěli. Kdo nevolí, ať si pak nestěžuje. Přesvědčujme o tom i lidi ve svém okolí.

Mysleme na demokracii. Koho volit je na každém z nás, ale doporučujeme se zamyslet nad základními hodnotami, které od nového prezidenta očekáváme a nad dalším možným vývojem i s ohledem na situaci po parlamentních volbách. Například jaká jsou rizika oslabování demokracie, soutěže myšlenek, hledání kompromisů a většinových dohod. Zejména pak, zda nemůže docházet ke změnám svobody, občanské společnosti i začlenění do evropské civilizace, tedy cesty pracně zahájené před osmadvaceti lety. Samozřejmě i jaké jsou morální kredity kandidátů, jejich minulost a vazby, lidé v jejich okolí, stanoviska k zásadním otázkám včetně geopolitického směřování a respekt na mezinárodní scéně. Ale také schopnost být nadstranickým člověkem, který umí naslouchat, jednat a spojovat a neopíjí se vlastní důležitostí. Možná, že žádného kandidáta neshledáte ideálním, pak lze doporučit osvědčenou volbu menšího zla.

Důležitá jsou obě kola. I když dál nepostoupí Váš favorit, nevynechejte ani druhé kolo, které nakonec rozhodne. Chceme-li kompromisy po jiných, udělejme ho i sami.

Proč je to důležité? Žijeme v historicky nejdéle trvajícím období svobody naší republiky, období přechodu od totality k demokratickým hodnotám, návratu z východního bloku zpět do vyspělé Evropy, kde jsme po staletí byli. V období přejícím svobodě, tvořivé soutěživosti, ohleduplnosti i rozvoji občanské společnosti. Historie ukázala, že podobné hodnoty nejsou trvalou samozřejmostí, ale je třeba je průběžně střežit a bojovat za ně. Lhostejnost nebo víra ve „spasitele“ se nevyplácí. Každý hlas má svou sílu, pojďme všichni volit!

Témata:OSB--
 
webhosting a publikační systém Toolkit - Econnect
© Občané za spokojené bydlení (OSB); Kontaktní email: info@osb-praha2.cz, Adresa: Blanická 1787/22, 120 00 Praha 2