za transparentní správu Prahy 2   více ›
OSB › Prodej domů a bytů plynule pokračuje - z únorových Novin Prahy 2

Prodej domů a bytů plynule pokračuje - z únorových Novin Prahy 2

11. února 2018 | Michaela Mazancová

I v posledním roce volebního období pokračuje dle plánu a po etapách příprava prodeje bytového fondu schváleného již v roce 2012, a to buď celých domů družstvům nájemníků, nebo po bytových jednotkách. Přesto, že ceny nemovitostí stále stoupají a banky zpřísňují čím dál více podmínky pro poskytování hypotéčních úvěrů, daří se většině nájemcům vybraných domů dosahovat nutného procenta zájmu o koupi tak, aby dům byl předložen zastupitelstvu k odsouhlasení jeho prodeje. Napomáhá k tomu dříve schválený systém slev poskytovaných z kupní ceny.

Na zasedáních ZMČ procházejí prodeje stále pouze hlasy koalice. Oproti tomu i hlasy opozice je schvalován prodej volných bytů z veřejných aukcí, které jsou ovšem pro většinu smrtelníků finančně zcela nedostupné. Opozičním zastupitelům se zdají ceny „privatizovaných“ bytů nízké a prodej v tomto volebním období nejen nepodporují, ale někteří podávají s ním související trestní oznámení. To předposlední bylo ze strany policie odloženo.

Ze seznamu schváleného v minulém volebním bylo dosud prodáno 47 domů družstvům a 24 domů po bytových jednotkách. Akceptační lhůty v dalších domech běží, nové nabídky se připravují. Zastupitelstvu v únoru předložím k hlasování prodej dalších 11 domů. Jsou i domy, kde potřebného procenta zájmu nedosáhli a tyto budou na některém z dalších zastupitelstev převedeny zpět do bytového fondu neurčeného k prodeji. Zasazujeme se o to, aby v nich byl co nejdříve proveden pasport a snížil se jejich vnitřní dluh způsobený nemožností již šest let investovat do domů určených k prodeji, vyjma havárií. I tak má ale samozřejmě probíhat jejich běžná údržba. Jde vesměs o nemovitosti s menším počtem bytových jednotek a s nájemci z řad starší populace, kteří neprojevili zájem své byty odkoupit.

Na četné otázky, zda budou v tomto volebním období vybrány a schváleny k prodeji další domy, musím poctivě odpovědět, že nikoliv. Maximálně se vynasnažím dokončit prodej domů zbývajících na seznamu a mohu ujistit o vůli v prodejích pokračovat i nadále, přinejmenším v původně schváleném rozsahu poloviny bytového fondu, tj. cca 130 domů, kdy Praze 2 zůstane dostatek bytů pro sociální účely. Prakticky – za neprodané domy zařadit k prodeji domy jiné. O dalším osudu případné nové vlny prodejů však rozhodnou říjnové komunální volby a ty určí, jaké zastupitelstvo a koalice budou rozhodovat o dalším postupu a o způsobu správy majetku svěřeného městské části.

Michaela Mazancová

místostarostka

Ke stažení:Noviny P2 02 2018 [1.2 MB, PDF]
Témata:Prodej domů a bytů--
 
webhosting a publikační systém Toolkit - Econnect
© Občané za spokojené bydlení (OSB); Kontaktní email: info@osb-praha2.cz, Adresa: Blanická 1787/22, 120 00 Praha 2