za transparentní správu Prahy 2   více ›
OSB › Výstava Stavby století republiky v Praze 2 na ÚMČ – architektura kolem nás

Výstava Stavby století republiky v Praze 2 na ÚMČ – architektura kolem nás

6. února 2018 | Jaroslav Šolc

Uvědomujeme si působivost míst, kudy běžně procházíme? Jak se Praha 2 proměňovala v posledních 100 letech od vzniku Československa? Možná ne dostatečně, proto doporučujeme inspiraci. Ve výstavních prostorách v prvním patře ÚMČ Praha 2 byla 5.2. otevřena nová expozice – Stavby století republiky v Praze 2.

Na osmnácti panelech jsou prezentovány vybrané stavby, které byly vybudovány na území městské části Praha 2 od roku 1918. Převážně na Novém Městě a na Vinohradech, které se staly v roce 1922 součástí Velké Prahy. Výběr obsahuje typově různé stavby –budovy administrativní, obytné, nemocniční a další. Například budovy Českého rozhlasu, Dům Zemědělské osvěty, Dům České zemské hasičské jednoty, Vinohradská sokolovna, Černý pivovar, Poliklinika na Karlově aj. Jsou zastoupeny i stavby vzniklé v místech zničených tragickým bombardováním v únoru 1945 – například věže Emauzského kláštera nebo Tančící dům. Ale také novější stavby, například Nuselský most nebo rekonstruovaná budova Komwagu. Expozice poskytuje ukázky tvorby architektů zvučných jmen, jako jsou Josef Gočár, Alois Dryák, Bohumil Hypšman, Jaromír Krejcar, Bohumil Sláma, ze současných pak Frank O. Gehry s Vlado Milunićem a další. Výstavu připravila MČ Praha 2 ve spolupráci s nakladatelstvím Foibos, které ji začlenilo do širšího projektu Stavby století republiky 1918 – 2018.

Půjdete-li okolo úřadu na náměstí Míru, zastavte se na chvíli v prvním patře a zkuste načerpat trochu inspirace. Až odsud půjdete ulicemi Prahy 2, můžete pozvednout hlavu a s novým pohledem si uvědomit, jak se v architektuře kolem nás prolínají staletí. Neváhejte, výstava trvá do 2. 3. 2018.

Další informace o výstavě a únorových přednáškách o architektuře Prahy 2 na webu MČ

Témata:Kultura--
 
webhosting a publikační systém Toolkit - Econnect
© Občané za spokojené bydlení (OSB); Kontaktní email: info@osb-praha2.cz, Adresa: Blanická 1787/22, 120 00 Praha 2