za transparentní správu Prahy 2   více ›
OSB › Dobře naladit duši - adventní zamyšlení

Dobře naladit duši - adventní zamyšlení

7. prosince 2019 |

advent_venec
advent_venec

Jako malý kluk jsem Vánoce vnímal trochu jinak. Stromeček, dárky, fronty a shánění čehokoliv, někdy uhelné prázdniny. Dnes si daleko více uvědomuji, jak je důležité se v době adventní pozastavit a správně si naladit duši. Prostředků k tomu vhodných, nejen o adventu, jsem poznal několik.

1. Hudba: Začínám s ní, protože ji mám rád a je prostředkem opravdu osvědčeným. Stejně jako celá kultura a umění. Říká se, že hudba je spojnicí mezi nebem a zemí. Hudba v kostele je v tomto ohledu přímo magistrálou. Vyzkoušeli jsme si to například v listopadu s Mozartovým Requiem v kostele sv. Ludmily. Jsem rád, že k nabídce koncertů v adventní době přispívá městská část svým cyklem, který má již šestiletou tradici.

2. Dary a pomoc: Někoho obdarovat je radostí i pro dárce. Nejen doma pod stromečkem. Je tu ještě dobročinnost, pomoc potřebným. Vedle projektů s dosahem za hranice, jako jsou Lékaři bez hranic, Člověk v tísni a jiné, máme i ryze domácí příležitosti. Třeba nadační fond Dvojka srdcem nebo pomoc útulkům v rámci akce Giving Tuesday. Pomoci lze i koupí Nového prostoru nebo jakkoliv jinak. Třeba alespoň milým slovem s bližními, na které doléhá osamění.

3. Vztahy: V listopadu jsme si připomněli rok 1989 a moudrá slova Modlitby pro Martu „Zloba, závist, zášť, strach a svár, ty ať pominou, ať už pominou.“ Odpouštění našim viníkům, tolerance či dokonce upřímné úsměvy dokáží opravdu zázraky. S okolím i vlastní duší. Je to vyzkoušeno staletími.

4. Pokora: I ta se osvědčuje k udržování duše v dobré a vyrovnané kondici. I když jsme aktivní, o něco usilujeme, toužíme po uznání, soutěžíme v konkurenci jiných, je dobré mít na paměti základní hodnoty a principy. Pravidla kultivující lidské společenství po věky. Někdy se lépe uvědomují, jde-li do tuhého, ale i advent je dobrou příležitostí k zamyšlení. Šlo by použít jedno jadrné úsloví o životě, ale raději doporučím zamyšlení nad tím, jakou epizodu představujeme v dějinách a jaké zrnko jsme ve vesmíru. Tak to nebudeme kazit sobě ani jiným, a raději si to pokorně zpříjemníme, že?

5. Vědomí kontinuity: Připomínkou Vánoc a jejich křesťanského významu se vracíme ke svým kořenům. Úcta k nim a udržování tradic je také prostředkem k dobrému stavu duše. Úcta k minulosti vůbec. Stačí se rozhlédnout, jaké úchvatné kulturně historické dědictví nám zde předkové zanechali. Nebo jací byli. Ať již šlo o umělce, vědce nebo hrdiny, kteří bojovali za svobodu a demokracii. Také je to pro Vás povznášející pocit stále objevovat minulost, za jejíž odkaz neseme každý kousek osobní odpovědnosti? Ať je co předávat i dalším generacím!

Vážení čtenáři, možná máte své osvědčené recepty jak v době adventní dobře naladit duši. Každopádně Vám přeji, ať se to i letos podaří. Krásné Vánoce a ať se Vám daří i po celý následující rok.

Tento text byl publikován jako úvodník v prosincových Novinách Prahy 2

Témata:OSB--
 
webhosting a publikační systém Toolkit - Econnect
© Občané za spokojené bydlení (OSB); Kontaktní email: info@osb-praha2.cz, Adresa: Blanická 1787/22, 120 00 Praha 2