za transparentní správu Prahy 2   více ›
OSB › Interpelace D. Kůty - daň z převodu nemovitosti

Interpelace D. Kůty - daň z převodu nemovitosti

2. října 2013

Na 16. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 2 dne 9. 9. 2013 podal D. Kůta za OSB interpelaci, týkající se povinnosti hradit dań z nemovitosti po novele OZ již kupujícím, tdy v případě prodeje bytů a domů samotnými nájemníky. Čtyřprocentní daň se v případě velkých bytů vyšplhá na deseti až statisíce korun navíc a hypotéku vám na ni banka neposkytne. Dotaz byl podán v době, kdy nebylo známo, že Senát dańové reformy neodhlasuje. Dotaz je převzat ze zápisu ze zastupitelstva, resp. ze zvukového záznamu. Odpověď radního O. Schwarze naleznete v příloze článku.

Máme tu již třetí rok, kdy se probírá privatizace, nebo chcete-li prodej domů, byl to rok 2011, 2012, 2013, stále nic a od roku 2014 tady máme změnu v zákoně o převodu nemovitostí, kdy plátcem daně z převodu nemovitostí se od roku 2014 stává kupující. Tzn. nejen, že tady vlastně byly schváleny ceny, které vlastně v rámci Prahy skoro nemají obdoby, ale ještě vlastně tady přibyde povinnost kupujících zaplatit daň z převodu nemovitosti, což budou částky, 100 – 150 tis. to říkám tak odhadem, nebo 50 – 150 tis., myslím si, že spousty, velká část vlastně těch potencionálních kupujících 76 o tom neví.

Chtěl jsem se zeptat, zda o tomto budete také obecní nájemníky, kteří jsou vlastně v tom rámci těch nájemníků, kteří mají možnost si koupit své byty, jestli je o tomto budete informovat, že nejenom to bude kupní cena, ale že to bude ještě daň z převodu nemovitosti, popřípadě, jestli tato daň z nemovitosti bude nějakým způsobem od té ceny odečtena.

Ke stažení:interpelace daň z převodu nemovitosti - odpověď [113 kB, PDF]
Témata:Interpelace  OSB  Prodej domů a bytů--
 
webhosting a publikační systém Toolkit - Econnect
© Občané za spokojené bydlení (OSB); Kontaktní email: info@osb-praha2.cz, Adresa: Blanická 1787/22, 120 00 Praha 2