za transparentní správu Prahy 2   více ›
OSB › Má být Karlovo náměstí klasickým moderním náměstím nebo parkem s odpočinkovou funkcí?

Má být Karlovo náměstí klasickým moderním náměstím nebo parkem s odpočinkovou funkcí?

15. května 2018 | Štěpánka Collins

Neutěšený vývoj Karlova náměstí pozoruji z okna obývacího pokoje již třiadvacet let. Dějí se tu věci nehezké (podnapilí bezdomovci, prostitutky a narkomani, vražda M. Velíška v r. 2005), ale i příjemnější (maminky s dětmi, senioři na lavičkách, pejskaři či návštěvníci hovící si na trávníku). Vítané jsou snahy o rozdmýchání kulturního života. Koncepce náměstí je kvůli historii a velikosti bezesporu náročnou výzvou pro každého urbanistu – původně tržiště s dobytkem, ke konci 19. století proměněné v malebný park, dnes rušné centrum města s masivní dopravou (dvouproudové komunikace z Žitné a Ječné ulice, rozsáhlý počet tramvajových linek a davy chodců spěchajících na metro).

Tak velký prostor by si měl zachovat i odpočinkovou funkci jako kontrast s všudypřítomným shonem. Nejbližší zelená plocha je na Žofíně a pak na Folimance. Tedy opatrně s kácením stromů, přece jen „Karlák“ jsou i plíce Nového Města a je lepší průběžná údržba než razantní zásahy. Chodníky uvnitř parků potřebují zásadní opravu, často pozoruji, jak po vybouleném asfaltu návštěvníci škobrtají. Větší dětské hřiště s multifunkčním povrchem, s více hracími a sportovními prvky. Pro pejskaře vymezený prostor, kde mohou psy nechat proběhnout. A nějakou moderní kavárničku pro všechny, kdo sem zavítají. To vše je v jižní části parku reálné. Střední část bych přizpůsobila pohybu chodců. Vyšlapané cestičky bych uznala a zpevnila jejich povrch. Proklestila bych křoviny po obvodu.

Severní část náměstí přiléhající k Novoměstské radnici již částečnými úpravami prošla. Je škoda, že se vzhledem a funkcí Karlova náměstí zabývají odborníci již dvacet let bez zjevného posunu. Že návrhy a připomínky Prahy 2 (i k dopravním řešením) magistrát často nebere v potaz. Snad budou aktéři revitalizace tentokrát úspěšnější a my se dočkáme příjemného místa pro život a aktivní odpočinek.

Témata:Veřejná zeleň, parky, hřiště  Rozvoj obce  Štěpánka Collins--
 
webhosting a publikační systém Toolkit - Econnect
© Občané za spokojené bydlení (OSB); Kontaktní email: info@osb-praha2.cz, Adresa: Blanická 1787/22, 120 00 Praha 2