za transparentní správu Prahy 2   více ›
OSB › Mají obce usilovat o likvidaci či omezení hazardních podniků na svém území, i když tím přijdou o určitý zdroj příjmů?

Mají obce usilovat o likvidaci či omezení hazardních podniků na svém území, i když tím přijdou o určitý zdroj příjmů?

3. září 2014 | Antonín Pokrupa

Obec má usilovat o omezení hazardních podniků na svém území bez ohledu na zisk.

Odpověď na otázku je tak jasná, že lze použít i trochu sarkasmu. ANO! Obec má usilovat o omezení hazardních podniků na svém území. Bez ohledu na zisk. Vždyť již od dob římského práva je veřejnoprávní korporací, nikoliv podnikatelem ignorujícím principy etiky.

Kdyby tomu tak nebylo, mohla by totiž obecní domy v rámci optimalizace zisku přeměnit v domy veřejné za daleko vyšší nájemné, nežli tzv. základní či férové. Mohla by pak více podpořit konání hazardních akcí typu „Erotický festival“ v Národním domě na Vinohradech, nebo rozšířit počet podniků typu „videopůjčovny“ s pornografickými filmy v obecních nebytových prostorách z domu v Žitné ulici i do jiných domů. Za utržený peníz se potom intenzivněji prezentovat na tak věhlasných mezinárodních akcích, jako je výstava Lodě na vodě. Akce konané nepochybně i ve prospěch rodin s dětmi, které pak ušetří za nákup vzdělávacích časopisů typu Playboy a setkají se s partou krásných slečen v elegantním přestrojení. Není to zajímavější byznys než zvelebovat parky pouze z vybraného nájemného? Zdá se to přitažené za vlasy? Snad. Ale doba je vůbec nějak zvláštní. Hranice mezi idejemi a ryzím pragmatismem se prolínají až moc. Jak jinak si vysvětlit, že některý z místních politiků prosazuje, aby minulý režim nebyl posuzován jako totalitní, ale pouze jako autoritářský? Vždyť přeci „50. léta znamenala pro Slováky také zuby a autobus“ (sic)! Domníval jsem se, že čtu slova politika přinejmenším z levice, nikoliv člena  koalice, v níž převládají strany pravice.

Nebo je to jinak? Už to mám! Vždyť za minulého režimu bylo méně provozoven hazardu! Třeba toto je právě myšlenka, proč si rozumí ideově tak pestré složení současné koalice Prahy 2. Jen doplnit programové prohlášení. Jedno stále nevím, jak mám dětem vysvětlit, proč slečny na náplavce mají tak dlouhé uši!?

Antonín Pokrupa, NP2, červen 2014

Témata:Bezpečnost  Volby 2014  OSB--
 
webhosting a publikační systém Toolkit - Econnect
© Občané za spokojené bydlení (OSB); Kontaktní email: info@osb-praha2.cz, Adresa: Blanická 1787/22, 120 00 Praha 2