za transparentní správu Prahy 2   více ›
OSB › Paměť národa a příběhy našich sousedů očima dětí

Paměť národa a příběhy našich sousedů očima dětí

23. května 2018 | Jaroslav Šolc

V běžném shonu si možná neuvědomíme, že dnes žijeme budoucí dějiny. Ty nedávné je pak důležité připomínat a dokumentovat jak to jen jde, včetně vzpomínek pamětníků z našeho okolí. Sdružení Post Bellum se věnuje moderní dokumentaci vzpomínek a jejich prezentování na veřejnosti už 15 let. Realizuje několik projektů jako Paměť národa, kdy dokumentaci provádějí školení odborníci – možná znáte i rozhlasu nebo televize. Sdružení přišlo i s úžasným nápadem – projektem Příběhy našich sousedů, kdy propojují pamětníky a nejmladší generaci. Školáci tak objevují zajímavé osobnosti v sousedství, učí se historii z doby prarodičů zábavnou formou a ještě si sáhnou na profesi žurnalistů a dokumentaristů.

Povedlo se to i v Praze 2, kde deset dětských týmů z pěti pod vedením svých pedagogů a s odbornou koordinací Post Bellum půl roku pilně pracovalo. Vytipovali deset pamětníků z okolí, navštívili je, zpovídali, nahrávali, střihali, sepisovali a sbírali ilustrační materiály. Vše vyvrcholilo závěrečnou slavnostní prezentací 21. května v Gröbeho vile, kde se sešli se spolužáky, pedagogy, „svými“ pamětníky a před odbornou porotou předvedli své výsledky. Došlo i na malovaný komix nebo scénkou dramaturgicky pojatou jako natáčení pořadu pro televizi. Tři týmy byly oceněny, ale obdiv a uznání si zaslouží všichni, kdo se do projektu pustili. Kdo byl dětmi zpovídán a dokumentován? Nechyběli farář Ludwig Armbruster, vetrán Tichomir Mirkovič, někdejší disidenti Dana Němcová, Kamila Bendová, zpěvák Jaroslav Hutka a další. Více na webu pribehynasichsousedu.cz. Skvělý nápad i realizace, úžasná atmosféra a nepochybný přínos pro život v obci. Věřím, že se za rok opět povede něco podobného.

Praha 2 pokračuje ve spolupráci s Post Bellum i v letošním „osmičkovém“ roce, a to v projektu Paměť národa. Z množství již dříve dokumentovaných pamětníků byli vybráni ti, kteří žijí nebo žili v Praze 2 a tato informace byla ke jménům doplněna. Je jich zhruba třicet, zkuste jim chvilku věnovat na webu pametnaroda.cz. V letošním roce jich však nejméně šest přibude. Prahou 2 prostě dějiny 20. století několikrát výrazně prošly (mj. Anthropoid, bomby v únoru 1945, květnové povstání, boje o rozhlas v srpnu 1968, Charta 77, studenti na Albertově 1989). Naši sousedé mají na co vzpomínat, my a naše děti si máme z čeho brát příklad a poučit se. A k té starší historii Prahy 2 připravujeme na webu tematickou encyklopedii. Podporovat takové projekty patří ke kultuře obce. Vždyť poučení z minulosti je základem pro spokojenou budoucnost.

Info na webu Prahy 2 zde

Témata:Kultura  Jaroslav Šolc--
 
webhosting a publikační systém Toolkit - Econnect
© Občané za spokojené bydlení (OSB); Kontaktní email: info@osb-praha2.cz, Adresa: Blanická 1787/22, 120 00 Praha 2