za transparentní správu Prahy 2   více ›
OSBPoradna / Diskuze › Město pro obyvatele nebo pro turisty? Situace se stává kritickou.

Město pro obyvatele nebo pro turisty? Situace se stává kritickou.

7. března 2020 |

Před časem jsem na těchto stránkách zveřejnil úvahu o tom, jak sdílené služby a byznys s využitím internetu mění život ve městech. Ve světě, ale také v Praze, i v Praze 2. Pochopitelně, ne vždy k lepšímu. Zakopáváme o koloběžky a dotýká se nás byznys s krátkodobým ubytováním typu Airbnb. Už dávno nejde o sdílení volného pokoje nebo nájem bytu, když jede majitel třeba na dovolenou. Za účelem byznysu se kupují další byty, se službami pomáhají agentury. Volné byty pak nejsou pro zájemce o dlouhodobý pobyt k sehnání, ceny nájmů se stále zvyšují tak, že na ně většina normálních lidí nedosáhne, krátkodobí nájemníci působí v domech problémy, nepořádek a hluk jsou noční můrou pro rezidenty. Rozhodně nelze mluvit o dostupném a spokojeném bydlení.

Situace se stává kritickou. V poslední době se dočítáme, že Airbnb je v Česku byznys, na který doplácíme všichni (novinky.cz). Problém si uvědomují a hovoří o něm leckteří politici. Na magistrátu i v Parlamentu. Primátor se účastní akcí proti Airbnb v pronajatém bytě, označuje tento byznys za rakovinu, která pojídá město zevnitř. I další pražští radní vyhlašují záměry na zkrocení služeb typu Airbnb. V Praze 1 dokonce chtějí podporovat čtečky otisků prstů při vstupu do domu. Zatím se však krocení příliš nedaří. V historickém centru Prahy je prostřednictvím Airbnb nabízeno již 4 tisíce bytů. Zázračný recept neexistuje.

Na úrovni městské části jsou možnosti minimální, ale každý krok směrem k regulaci je dobrý. Také Praha 2 zaujala k problému stanovisko. Než dojde k dalším úpravám zákonů či vyhlášek, je prvním krokem využívání všech stávajících nástrojů. Jakých? Podnikatel s ubytováním by měl splňovat zákonné povinnosti např. v oblastech: živnostenské oprávnění, hlášení cizinců, místní poplatek z pobytu, daň z příjmu. Zároveň by se na pronajímané byty měla vztahovat stejná stavební a bezpečnostní opatření jako na hotelové pokoje. Více naleznete v tiskové zprávě. Věřme, že brzy podaří i větší regulace, podobně jako v jiných městech. Nebudeme přeci spoléhat na krizi cestovního ruchu kvůli koronaviru, že?

Témata:Bydlení a nájemné  OSB--
 
webhosting a publikační systém Toolkit - Econnect
© Občané za spokojené bydlení (OSB); Kontaktní email: info@osb-praha2.cz, Adresa: Blanická 1787/22, 120 00 Praha 2