za transparentní správu Prahy 2   více ›
OSBPoradna / Diskuze › Územní rozvoj a revitalizace? I přes omezení je co zlepšovat.

Územní rozvoj a revitalizace? I přes omezení je co zlepšovat.

7. března 2020

"Kterým lokalitám v Praze 2 by měla MČ věnovat zvýšenou pozornost z hlediska územního rozvoje a revitalizace?" Na otázku redakce Novin Prahy 2 odpověděl v březnovém čísle za OSB Martin Jírovec, člen Komise rozvoje.

Praha 2 má omezené možnosti pro územní rozvoj i nástroje, jak jej ovlivnit. Nejsou zde k dispozici téměř žádné volné plochy pro novou výstavbu, ani tzv. brownfieldy. Natož ve vlastnictví Prahy 2. O to větší význam mají projekty jiných subjektů vznikající po demolicích jako v případě budovy Transgasu ve Vinohradské, nebo výstavba nových budov nad částí kolejiště Hlavního nádraží a rozsáhlého komplexu Churchill Square na hranici se Žižkovem. Dochází k atraktivní proměně lokality s výraznými prvky moderní architektury. V kontrastu s těmito projekty tak můžeme jen litovat nevyužitého potenciálu fádní skleněné budovy na Karlově náměstí u ústí Resslovy ulice.

Ale je i co revitalizovat a udržovat a záleží zejména na úsilí vlastníka. Dlouholetým problémem je nádraží Vyšehrad, chátrající někdejší Borůvkovo sanatorium nebo zastaralý areál vinohradského Sokola. Zlepšení se snad dočká zanedbaný park pod Emauzy. Rozpačitý dojem působí koryto Botiče s naplavenými odpadky nebo prostor pod schody na Vyšehrad od Rašínova nábřeží, kudy chodí velký počet turistů. Posprejované zdi plotu, protilehlého domu i garáží, rozbitá dlažba, utržené zábradlí, kontejnery nezřídka obložené odpadky, chabě udržovaná zeleň – to si určitě zaslouží zlepšení. Věřím, že časem bude zanedbaných míst na Praze 2 co nejméně. 

Témata:OSB  Veřejná zeleň, parky, hřiště  Rozvoj obce--
 
webhosting a publikační systém Toolkit - Econnect
© Občané za spokojené bydlení (OSB); Kontaktní email: info@osb-praha2.cz, Adresa: Blanická 1787/22, 120 00 Praha 2