za transparentní správu Prahy 2   více ›
OSB › Potřebné připomínky minulosti - Charta 77 i Anthropoid

Potřebné připomínky minulosti - Charta 77 i Anthropoid

12. prosince 2017 | Jaroslav Šolc

Správný občan ani obec by neměli podcenit vědomí souvislostí a historických vazeb k dnešku. Je to poučné. Praha 2 se v tomto ohledu snaží docela vzorně. Připomíná minulost, kterou si mnozí pamatujeme, nebo známe z vyprávění rodičů. Příkladem je včera pokřtěná publikace Místa vzdoru o Chartě 77 na území městské části nebo dříve vydaná Heydrichiáda v ulicích Prahy 2. Běžné komunální záležitosti totiž blednou ve světle hodnot a principů, při jejichž hájení jde o život, o zaměstnání, svobodu slova, vězení nebo budoucnost našich dětí. Zcela souhlasím autorem článku uveřejněného v Reflexu, že podobné připomínky a osvěta by se měly dostat i do škol. Při sledování TV zpravodajství před třemi týdny jsem si naplno uvědomil, jak je potřebné některé etapy naší minulosti stále připomínat i mladší generaci.

Tázaní studenti vysokých škol totiž na život v ČR před rokem 1989 buď neměli názor, nevěděli nebo dokonce říkali, že to nemohlo být tak zlé. Alarmující! Po necelých třiceti letech, kdy jsme se pracně vymanili z područí velkého východního „bratra“, dosáhli svobody slova, možnosti studovat, cestovat a žít bez dohledu a represí od STB. Ochutnali jsme demokracii, ale poslední volby ukázaly, že populisty rozdmýchávanou zlobou se bojíme světa, vazby na minulý režim či STB nejsou na překážku pro vedení země a poučení z minulosti se nekoná při volání o směřování pryč z Evropy, do které jsme staletí patřili a patřit chtěli ještě donedávna. Každý se mnou nemusí souhlasit, ale tohle je můj názor.

Ale zpět z vysoké politiky do našich ulic a domovů. Věřím, že nás je více těch, kteří jsou přesvědčeni, že obec se nemusí zabývat jen věcmi jako čištění ulic, nájemné, údržba parků, úklid odpadků nebo jestli něco stojí o pár korun víc nebo míň. Moudrý americký filosof španělského původu G. Santayana je údajně autorem výroku, že „Ti, kdo si nepamatují minulost, jsou odsouzeni k tomu ji opakovat“. Doporučuji, zalistujte (nebo zarolujte) publikacemi o Praze 2 nebo se seznamte se vzpomínkami pamětníků z Prahy 2 na stránkách projektu Paměť národa. Inspirujme se společně neohrožeností a pevnými postoji našich sousedů vzdorujících totalitě. A hlavně, prosím, předávejme jejich odkaz dalším generacím.

Témata:Vzdělávání  Kultura  Jaroslav Šolc--
 
webhosting a publikační systém Toolkit - Econnect
© Občané za spokojené bydlení (OSB); Kontaktní email: info@osb-praha2.cz, Adresa: Blanická 1787/22, 120 00 Praha 2