za transparentní správu Prahy 2   více ›
OSB › Role kultury ve veřejném prostoru? Kultivovat. Záleží na kvalitě, míře a vkusu.

Role kultury ve veřejném prostoru? Kultivovat. Záleží na kvalitě, míře a vkusu.

5. července 2019 | Jaroslav Šolc

Kultura, jak už název napovídá, má kultivovat naši duši, aby nám bylo na světě lépe. Doma, v divadle, koncertní síni či galerii, prostě kdekoliv. I ve veřejném prostoru. Jednou věcí jsou akce jako veřejné hudební produkce, ale i výstavy, divadelní představení, pouliční produkce apod. Zde záleží na kvalitě, míře a vkusu.

Trocha kvalitní, nepříliš hlasité hudby v parcích či jinde, divadelní scéna na Vyšehradě, grafika mladých tvůrců na náměstí Míru či příležitostné letní kino a podobné akce jsou příjemným oživením prostoru. Potěší kolemjdoucí a nedeptají okolní rezidenty. To stojí za podporu. Na druhé straně, naprosto chápu zoufalé obyvatele domů u náplavky, kterým přemíra oživení prostoru ruší spánek. Nejsem nadšený z hudebních produkcí, jejichž hlasitost lze srovnat snad s letištěm, ani z tzv. živých soch či obrovských maskotů a jiných lákadel na turisty, naštěstí spíše v Praze 1.

Druhou věcí je ale ta trvale přítomná kultura, kterou veřejný prostor Prahy 2 oplývá. Krásné stavby, fasády dýchající historií, sochy, pamětní desky připomínající úžasné osobnosti, tajuplná zákoutí i udržované parky. Za vším zajímavé příběhy. Časem prověřená kvalita, kterou už někdy ve spěchu a ruchu dopravy ani nevnímáme, nebo ji považujeme za samozřejmost. To by byla škoda. Doporučuji - zpomalme, rozhlédněme se a nechme na sebe působit to, čemu se říká kulturní dědictví. A s pomocí internetové Encyklopedie Prahy 2 nebo pragensií si o něm můžeme přečíst mnoho zajímavého. Lze vyzkoušet třeba hned toto léto.

Na dotaz redakce se za klub OSB do diskuse v červencovém čísle Novin Prahy 2 vyjádřil Jaroslav Šolc, místostarosta pro kulturu a sport.
Témata:OSB  Kultura--
 
webhosting a publikační systém Toolkit - Econnect
© Občané za spokojené bydlení (OSB); Kontaktní email: info@osb-praha2.cz, Adresa: Blanická 1787/22, 120 00 Praha 2