za transparentní správu Prahy 2   více ›
OSB › Sportoviště Na Smetance vs stromy

Sportoviště Na Smetance vs stromy

27. června 2019 |

debata ke sportovišti Na Smetance
debata ke sportovišti Na Smetance
V úterý 25. června proběhla veřejná debata k tématu, které budí již delší dobu pozornost. MČ Praha 2 buduje u Na Smetance multifunkční sportoviště, kterému muselo ustoupit několik stromů. Akce vyvolává pozornost, hlasité reakce a petice. Na jedné straně totiž stojí zájmy sportovního vyžití stovek dětí. Škola oprávněně hájí své požadavky na sportoviště, které budou moci využít i další školy a DDM. Na druhé pomyslné misce vah leží zájmy rezidentů ze sousedství, kterým se stromy před okny pochopitelně líbí, případně těch, kteří brání pokácení jakéhokoliv stromu ve městě již z principu. Dovolte názor člena RMČ odpovědného za sport.

• Podporuji jednoznačně výstavbu sportoviště, o které škola usiluje již řadu let. Sportovišť je obecně nedostatek a takové zařízení ke škole patří. A věřím škole, že ví co potřebuje, projektantovi, že ví jak těmto potřebám i normám vyhovět.
• To, že hřišti ustupuje několik vzrostlých, původem náletových stromů je sice škoda, ale jinak to nejde. Parametry sportoviště vycházejí z potřeb školy i z požadavků na bezpečnost, včetně možnosti vjezdu sanitky či hasičů. Ani na jiných sportovištích není obvyklé mít stromy na hřišti.
• Zeleně si vážíme všichni, já i kolegové z RMČ. Ale v tomto případě by zachování stromů zásadně změnilo parametry sportoviště. MČ realizuje výsadbu dalších stromů a zeleně, nejen jako kompenzaci za stromy obětované hřišti, ale v míře bohatě převyšující úbytek zeleně.
• Celý projekt byl posuzován dotčenými orgány státní správy, probíhá v souladu s vydanými povoleními. Navíc, v katastru nemovitostí je pozemek dlouhodobě zanesen jako plocha pro sport a rekreační účely. Územní plán připouští i výstavbu bytového domu – a to nikdo nechceme, že?
• Ohlédneme-li se zpět v historii, na dotčené ploše stála od vzniku školy (1888) stavba, která vzala za své při nešťastných náletech na Prahu v únoru 1948. Od roku 1952 (kdy zde žádný strom nebyl) až do roku 2011 se zde sportovalo. Ne ideálně, ale aspoň nějak. Tedy navazujeme na úsilí předchozích generací. Ostatně, při vzdálenějším ohlédnutí by urputní zastánci zeleně museli vyčinit stavitelům Královských Vinohrad, kteří stavbám dnes obdivovaných domů museli obětovat podstatně více stromů, keřů a vinic.

Rozumím sice argumentům těch, kteří chtějí mít před okny v ulici stromy a klid - kdo by nechtěl, zlepšuje to kvalitu bydlení. Rozumím těm, kteří brání zeleň ve městě – na životní prostředí a klima je třeba brát ohled. Ale na pomyslných vahách u mne prostě vítězí potřeby školy a stovek dětí, vítězí plnohodnotné funkční i bezpečné sportoviště. Zejména, když množství zeleně v celkové bilanci neubývá, ba právě naopak. I v blízkých Riegrových sadech. A ještě jeden poznatek z debaty závěrem. Smekám před paní ředitelkou, která zcela jasně formulovala potřeby školy. A neskrývám rozpaky z těch, kteří tyto potřeby ignorují, jednají podle principu „čím víc nahlas, tím víc pravda“, případně „každý klacek na politického soupeře se hodí“. Prosím, klid a rozum do hrsti.
Ke stažení:TZ ke sportovišti Na Smetance [52.8 kB, DOCX]
Témata:Sport  Veřejná zeleň, parky, hřiště  Vzdělávání  Životní prostředí--
 
webhosting a publikační systém Toolkit - Econnect
© Občané za spokojené bydlení (OSB); Kontaktní email: info@osb-praha2.cz, Adresa: Blanická 1787/22, 120 00 Praha 2